ABD, diyalog için devreye giriyor!

ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Douglas Silliman, ABD’nin amacının, IŞİD savaşından sonra İran’ın Bağdat ve bölge üzerindeki etkisini azaltmak ve Erbil ile Bağdat arasındaki sorunları çözmek için diyalog yollarının açılmasına yardım etmek olduğunu söyledi.
The Associated Press’e (AP) konuşan Douglas Silliman, ABD’nin Irak üzerindeki hakimiyetini güçlendirmek ve İran etkisini zayıflatmayı hedeflediğini söyleyerek, Erbil ve Bağdat arasında yaşanan sorunların çözümü konusunda da girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

“ABD, Erbil ve Bağdat arasındaki sorunları çözmek için diyalogun başlamasına da yardımcı olacaktır” diyen Silliman, İran’ın Irak’taki hareketliliğinden endişe duyduklarını belirtti.

Silliman, İran’ın komşu ülkelerin toprak hakimiyetine saygı duymadığını, milis gruplara devamlı yardım ettiğini ve bunları yaparak bölgede karışıklık yaratmayı amaçladığını söyledi.

One thought on “ABD, diyalog için devreye giriyor!

  1. I just want to mention I am newbie to blogs and actually savored you’re page. Likely I’m going to bookmark your blog post . You really come with exceptional article content. Thanks a lot for sharing with us your web-site.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir