Dolar : Alış : 3.6416 / Satış : 3.6481
Euro : Alış : 3.9268 / Satış : 3.9338
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul20°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 145 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Başbakan Barzani’den PKK yorumu: Politikamız açık

02 Ocak 2017 - 9.273 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Kürdistan»Başbakan Barzani’den PKK yorumu: Politikamız açık
Başbakan Barzani’den PKK yorumu: Politikamız açık

Başbakan Neçirvan Barzani, “PKK’nin Şengal’de bulunması bölgenin kalkınması ve istikrarı önünde bir engel” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’in başkent Erbil’i Rûdaw’a değerlendiren Başbakan Neçirvan Barzani önemli değerlendirmelerde bulundu.

Neçirvan Barzani, Fransa Cumhurbaşkanı ile yapılan toplantıda Başkan Mesud Barzani Fransa’nın siyasi ve askeri olarak yardımlarının devam etmesini talep ettiğini belirterek, “Musul sonrası gelecekte de Irak’taki bütün etnik grupların içinde başarılı olacağı bir çözüm için siyasi meselenin gözönünde bulundurulması gerektiği vurgulandı” dedi.

“Fransa Cumhurbaşkanı’nın ziyareti başlıca önemli bir mesajdır” Barzani, şunları söyledi:

“Fransa Cumhurbaşkanı 2 yıl önce buraya geldiğinde çok kötü bir durum söz konusuydu IŞİD Erbil’e 30 kilometre uzaklıktaydı. Kendisi Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret eden ilk cumhurbaşkanıydı. 2 yıldan fazla bir aradan sonra onun tekarar Kürdistan Bölgesi’ni ziyare etmesi Fransa’nın sahip olduğu duygu ve desteğin bir göstergesidir.”

“Şehit peşmergelerin kanı ve uluslararası destekler IŞİD’in işgal ettiği böglelerin büyük bir bölümünü yeniden kurtarabildik. Mevcut savaşta Kürdistan Bölgesi ve Irak’ı destekleyenleri teşekkür ediyoruz. Onlar da bu açıdan Kürdistan Bölgesi’ni destekleyeceklerini yinelediler.”

Fransa’nın Kürdistan’ın bağımsızlığı desteklemesi konusunda ise Barzani, şöyle devam etti:

“Bu konu daha çok kendimiz ile ilgili. Ancak bu aşamada önemli olan Fransa’nın geçmişte olduğu gibi bundan sonra da Kürdistan Bölgesi’ni desteklemeye devam edeceğini açıklmasıdır. Fransa Cumhurbaşkanı açık bir şekilde bunu açıkladığı bu, Kendi kaderini tayın etme veya başka bir şey değil. Toplantıda genel olarak desteklerini dile getirdiler.”

Kürdistan Bölgesi Başbakanı IŞİD’den kurtarılan bölgelerin kalkınması konusunda şöyle konuştu:

“Bu bölgeler konusunda yardım talep ettik. Ama yardıma ihtiyacı olan sadece o bölgeler değil. Ama doğrusu önce 1 milyon 800 bin göçzedeyi ağırlayan Kürdistan Bölgesi desteklenmeli. Kurtarılan bölgelerin yeniden inşası konuşulmadan önce çok sayıda insanı ağırlayan Kürdistan Bölgesi’nin nasıl desteklenmesi konuşulmalı.”

Şengal’de bulunan PKK’ye bağlı güçlere ilişkin Başbakan Barzani şunları kaydetti:

“Bizim politikamız açık, biz daha önce Şengal halkını IŞİD teröristlerinden kurtulmak için yardım eden bütün güçlere teşekkür ettik. Şimdi PKK’nin Şengal’de bulunması bölgenin kalkınması ve istkara engel teşkil eden bir faktör. Bu yüzden PKK’nin çekilmesini ümit ediyoruz. Hem PKK’nin hem de Kürditan’ın hem de bölgenin menfaati bu yönde.”

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, resmi ziyaret kapsamında başkent Erbil’e geldi.

Başkan Mesud Barzani ile görüşen Fransa Cumhurbaşkanı savaş cephesini ziyaret etti.

Kanak:Rudaw.net

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar