Başkan Barzani: İran’ın müdahalesine asla müsaade etmeyeceğiz!
Loading...

Başkan Barzani: İran’ın müdahalesine asla müsaade etmeyeceğiz!

Al-Arabiya televizyonuna konuşan Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, “İran ile herhangi bir sorun yaşamak istemiyoruz ancak İran’ın içişlerimize hiç bir şekilde karışmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.
1962 yılında genç yaşta Kürt halkının bağımsızlığı için silah kaldırdığını belirten Başkan Barzani amacına ulaşması durumunda siyaseti bırakacağını açıklayarak referandum sonrası için başkanlık adayı olmayacağını söyledi..

Acaba devletiniz de İsrail gibi bütün Kürtleri bir devlet içinde mi toplayacak sorusuna Başkan Barzani “Diğer parçaların içişlerine karışmayacağız ancak kendi ülkeleriyle barışçıl bir şekilde anlaşıp yaşamaları için yardımcı olacağız. Diğer parçaların da toprakları var ve orda yaşıyorlar. Kendi kaderini kendilerinin belirlemesinden yanayız” cevabını verdi.

Kadınların olduğu cephelerde gelişen saldırılara en iyi direnişin Peşmerge Güçleri tarafından verildiğini belirten Başkan Barzani, IŞİD, Kürdistan’ı işgal ederek Kürdistan’ı diğer bölgelerin konumuna düşürmek istediğini söyledi.

İran ile herhangi bir sorun yaşamak istemediğini, ortak çıkarlar ve iyi iki komşu ülke esaslarına göre ilişki geliştirmek istediğinin altını çizen Başkan Barzani, “İran Hewlêr’den çok Süleymaniye’de Kürdistan Bölgesi’nin iç işlerine karışıyor. İran’ın içişlerimize hiç bir şekilde karışmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Bağımsızlık referandumu ve Irak’ın durumunu

2003 yılında demokratik ve federal bir Irak kurup eşitlikçi bir biçimde katılmak istediklerini belirten Başkan Barzani Irak’ın istenilen hedefler karşısında yenildiği için referandum kararını aldıklarını söyledi.

Referandum gerçek bir ittifakın bedelli mi olacak sorusuna Başkan Barzani, ‘eğer başında başarılı bir ittifakımız olsaydı bu referandum olmayacaktı’ yanıtını verdi.

Bazı çevreler referandumun ertelenmesini istiyor sorusuna ise Başkan Barzani “Her kesimle yaptığımız görüşmelerde hiç kimse referanduma karşı olduğunu söylemiyor. Sadece zamanı uygun değil diyorlar. Irak anayasasında eksikler var. 55 maddesini Irak ihlal etmiş durumda. Bunlardan biri de 140. Madded, Peşmerge maaşları ödenmedi. Askeri ihtiyaçları karşılanmadı. İhlal edilen en önemli maddelerden biri de dönemin Irak Başbakanı Nuri Maliki tarafından Kürdistan Bölgesi bütçesinin kesilmesidir. Ne hakla halkın gıdasını kesebiliyorlar. O kararı alma hakkını nerede buluyorlar?” şeklinde cevap verdi.

Kürdistan Bölgesi’nin kendi petrolünü sattığı için Maliki’nin bütçeyi kestiği söylendiği sorusuna ise, “Hayır aksine onların bütçeyi kesmesinden sonra petrol satmaya başladık. Bu da Şubat 2007’de Irak parlamentosunda çıkarılan yasaya göre ‘eğer parlamento kabul etmese herkes istediği şirketlerle anlaşabilir’ ibaresi vardı” iadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...