Demirtaş’tan referandum açıklaması

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nden bir heyet, Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan’ı ziyaret etti.

Partinin internet sitesinde yayınlanan görüşmenin ayrıntılarına göre Demirtaş, ‘partili cumhurbaşkanlığı’ sistemini de içeren anayasa değişikliği teklifinin referanduma gitmesi halinde bunun AKP’ye geriletmek için büyük bir şans sunduğunu söyledi: “7 Haziran’da yaptığımız tekrarlanabilir. Evet, bu sefer çok daha zor ama çok daha değerli. İktidar çok büyük bir zaaf yaşıyor. Bu saldırganlıkları da bu zaaflarından. Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi, 15 Temmuz onlar için çok büyük bir lütuf oldu. 10 yılda yapamayacakları şeyleri 3-6 ayda yapma fırsatı buldular. Ve bunu da çok iyi kullanıyorlar”

‘Hayır çıkma ihtimali az değil’

Referandum sürecine girilmesi durumunda “Hayır” kampanyasının siyasi partilerden bağımsız yürütülmesi gerektiğini savunan Demirtaş, “Kendi bağımsız logosu ve sloganlarıyla bir hayır kampanyası yürütmek çok değerli olabilir. Referandumda hayır çıkma ihtimali hiç az değil ancak evet çıksa bile eğer bizler bir araya gelebilirsek, zayıf bir evet referandum sonrası ülkeyi yönteme konusunda iktidarı çok zora sokacaktır” dedi.

‘Hukuk siyasi iradeye teslim’

Hukukun bağımsızlığını yitirdiğini, siyasi iradeye teslim olduğunu belirten HDP eş genel başkanı, “Bu yüzden 100’ü aşkın saçma sapan iddianame ile uğraşıyoruz. Savcılar da bunların suç olmadığının farkında ama siyasi baskı oluşturmak için bunları hazırlıyorlar. Sadece HDP’lilere değil herkese baskı var. Bir tweet atana bile dava açıyorlar, tutukluyorlar. Bunları yaparken tek amaçları bireylere bedel ödetmek değil aslında kendilerine karşı ses çıkarmak isteyen herkese susun mesajı vermek istiyorlar. Bütün bu gözü dönmüşlük ve hukuksuzlukla ancak birlikte durarak, ortak mücadele hattını büyüterek ve hayatın her alanında dayanışma içinde olarak mücadele edilebilir” ifadelerini kullandı.

21 thoughts on “Demirtaş’tan referandum açıklaması

  1. I simply want to mention I’m new to blogging and site-building and definitely enjoyed this page. Probably I’m going to bookmark your site . You absolutely have terrific posts. Regards for sharing with us your blog.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir