Dolar : Alış : 3.7777 / Satış : 3.7845
Euro : Alış : 4.6367 / Satış : 4.6450
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul14°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 183 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Diyarbakır Maraş’a rakip oldu

27 Mayıs 2017 - 198 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Diyarbakır Maraş’a rakip oldu

Diyarbakır Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, bölgenin süt potansiyelini değerlendirmek amacıyla günlük 10 ton üretim kapasitesine sahip dondurma tesisini açtı.

Diyarbakır Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Abdullah Çetinkaya, yaptığı açıklamada, hem küçükbaş hayvan sahiplerini süt üretimine teşvik etmek hem de bölgede hayvancılığa katkıda bulunmak için arayışa girdiklerini söyledi.

Yetiştiricilere hayvanlarını satmamaları, elde ettikleri sütle daha fazla gelir elde edebilecekleri vaadinde bulunduklarını anlatan Çetinkaya, dondurma tesisi kurmak amacıyla Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na (TKDK) sundukları projenin kabul edildiğini ve maliyetin yüzde 50’sini hibe olarak aldıklarını belirtti.

TKDK’nın desteğiyle günlük 10 ton üretimi kapasitesine sahip dondurma tesisi kurduklarını anlatan Çetinkaya, kırsal kesimde yetiştirilen sütü aldıklarını ve tesiste işlediklerini kaydetti.

Vatandaşların aldıkları her dondurmayla kırsaldaki yetiştiricilere de katkıda bulunacağını ifade eden Çetinkaya, tesiste 20 kişiye istihdam sağlandığını, ileride artan üretimde istihdamın da artacağını aktardı.

38 çeşit dondurma üretiliyor

Çetinkaya, tamamen doğal şartlarda ve mevsiminde yetiştirilen çilek, muz, limon gibi meyvelerle 38 farklı dondurma yaptıklarını belirterek, dondurmaların şu an Diyarbakır ve çevre illerde satıldığını söyledi.

Maraş dondurmasından daha iyi dondurma üretmeyi amaçladıklarına işaret eden Çetinkaya, “Maraş’tan daha iyi dondurma üretmeyi amaçlıyoruz. Hatta orada şube açtık, Maraş’a bile dondurma sattık” diye konuştu. (Kaynak: AA)

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar