Erdoğan: Koalisyon güçleri sözlerini tutmadı!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Koalisyon güçleri verdikleri sözleri tutmuyorlar. Verdikleri söz farklıydı, şu anda farklı konumdalar” dedi.

Recep Tayyip Erdoğan ve Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda heyetlerarası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, Fırat Kalkanı Harekatı’na koalisyonun hava desteği vermemesine ilişkin şunları söyledi:

“DEAŞ terör örgütünü biz El Bab’da şu anda dört bir taraftan kuşatmış vaziyetteyiz. Koalisyon güçleri verdikleri sözleri tutmuyorlar. Verdikleri söz farklıydı, şu anda farklı konumdalar. Öyle olsa da olmasa da biz şu anda yolumuza kararlı şekilde devam ediyoruz. Çıkılan bu yoldan geri dönmemiz mümkün değil. Rakka’dan geliyormuş, gelmiyormuş. Bütün bu olaylar bir stratejidir. Unutmayın stratejinin içinde taktikleri de vardır. Stratejinin gerekleri de yapılır. Bütün taktikler de değerlendirilir.”

Ona göre bu adımlar atılacağını ifade eden Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Koalisyon güçlerinin başında söyledikleri şuydu. ‘DEAŞ terör örgütüne karşı bütün mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz’ diyorlardı. Hatta bizi de DEAŞ’a destek vermekle suçluyorlardı. Şimdi hepsi ortadan kayboldu. Tam aksine terör örgütüne DEAŞ da dahil olmak üzere PYD/YPG bunlara destek veriyorlar. Hepsinin tescilli olarak, resimle, fotoğrafla, video kayıtlarıyla elimizde belgeleri var.”

Operasyona devam

Fırat Kalkanı Harekatı’nın devam edeceğini dile getiren Recep Tayyip Erdoğan şunları dedi:

“Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Şehitlerimiz var, canımız acıyor. Ama geri dönemeyiz artık. Biz terörden arındırılmış güvenli bölge ilkesini tahakkuk ettireceğiz. ‘Devlet nerede, hükümet nerede’ dedirtmemek için hükümet olarak, devlet olarak ne gerekiyorsa onu yapacağız. Şu anda El Bab’da güvenlik güçlerimiz mücadelesini sürdürüyor. Sürdürmeye de devam edecek.”

Ankara ve Moskova’nın Suriye’de ülke genelinde ilan edilecek bir “ateşkes” için yürütmesi planlanan Astana sürecinden bir ateşkesin çıkıp çıkmayacağı konusunda ise Erdoğan şunları söyledi:

“Cenevre maalesef boş çıktı. Kaç toplantı yapıldıysa hiçbir netice alınmadı ve sonunda Sayın Putin ile yaptığım görüşmede Sayın Putin bize Astana’yı teklif etti; ama bu Astana Zirvesi’ne eğer terör örgütleri davet edilecek olursa buna biz sıcak bakmayız. Şu anda bu işler Dışişleri Bakanları seviyesinde yürütülüyor.

Ama daha sonraki seviyede işin hakkı veriliyorsa, doğru yürüyorsa tabi ki bunu yine liderler seviyesinde de görüşmek suretiyle adımlar atılır; ama bu liderler seviyesinde de kimler katılacak o da önemli. Terör örgütleri kesinlikle buna katılmayacak. Terör örgütleri katılmadan bu görüşmeler başlayıp, bunu eğer bir yere kavuşturabilirsek bizleri mutlu edecektir. İlk etapta ılımlı muhalifler gibi bunun yanında İran, Rusya, Türkiye gibi katılması halinde Suudi Arabistan, Katar gibi ülkelerin burada yer alması bizim temennimizdir.”

One thought on “Erdoğan: Koalisyon güçleri sözlerini tutmadı!

  1. I simply want to say I’m all new to weblog and definitely liked you’re web-site. More than likely I’m likely to bookmark your site . You surely come with amazing writings. Kudos for sharing with us your web-site.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir