HDP Sözcüsü: Referandumda ‘Evet’ çıksın diye gerilimi yükseltiyorlar

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, hükümetin cumhurbaşkanlığı sistemini de içeren anayasa değişikliği teklifine ilişkin referandumda ‘Evet’ oyu çıkması için ülkedeki gerilimi yükselttiğini söyledi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Bilgen, yurttaşları gelişmelere karşı duyarlı olmaya çağırarak, “Referandumda evet oyunu yükseltmek için gerilimi yükseltmek dışında bir çare göremiyorlar. Gelin bu korku imparatorluğunu yıkalım” dedi.

Ülkenin iç güvenliğine ilişkin risk olduğunu ve bu konuda hükümetin Suriye politikasıyla ilgili özeleştiri yapması gerektiğini kaydeden Bilgen, “15 Temmuz bir kirli ittifakın bedeli olarak bu ülkeye nasıl mal olduysa, Suriye’deki kirli ittifakın sonucu da bu katliamlardır” dedi.

‘El Nusra’ya katılanlar ne olacak?’

HDP Sözcüsü, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun IŞİD militanlarının Türkiye’de tedavi edildiğine ilişki sözlerini hatırlatarak şu soruları dile getirdi: “Daha kendi askerlerini nerede olduğunu bilemeyen bir devlet, her gün kaç IŞİD’linin öldüğünün, yaralı olduğunun sayısını veriyor. IŞİD’li yaralıların sayısını kimden, nereden biliyorsunuz? Onları hastanelerinizde tedavi ettiğiniz için mi biliyorsunuz? Hangi kaynağı nerede kurutmayı düşünüyorsunuz? El Bab’ta mı? Konya’dan, Adıyaman’dan El Nusra’ya katılanlar ne olacak?”

‘İçişleri bakanının istifa etmesi için nasıl bir zaaf olması gerek?’

Son dönemde peş peş peşe gelen saldırıları hatırlatan Bilgen, “Eğer Suruç’taki, Ankara Garı’ndaki acıyı Türkiye hissedebilseydi, uyarılarımız dikkate alınsaydı bugün Türkiye bu acıyı yaşamazdı. Son iki ayda 100’ü üzerinde insan hayatını kaybetti. Bir ülkede içişleri bakanının istifa etmesi için nasıl bir zaaf olması gerek?” diye konuştu.

Yeni anayasanın uzlaşmayla yapılması gerektiğini kaydeden HDP Sözcüsü, yurttaşlara çağrı yaptı: “Herkesi, kamplaşmayı bitirmek için, ülkenin kaosa sürüklenmemesi için HDP’ye katılmıyor olsa bile duyarlı olmaya çağırıyoruz.”

Kaynak:basnews.com

2 thoughts on “HDP Sözcüsü: Referandumda ‘Evet’ çıksın diye gerilimi yükseltiyorlar

  1. I just want to say I am just all new to blogging and site-building and definitely liked you’re website. Probably I’m want to bookmark your site . You certainly have outstanding articles. Appreciate it for revealing your web page.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir