Dolar : Alış : 4.7488 / Satış : 4.7573
Euro : Alış : 5.4929 / Satış : 5.5028
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul31°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 183 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘IŞİD Hewîce’den kaçan sivillerden haraç alıyor’

02 Ocak 2017 - 911 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Haber»‘IŞİD Hewîce’den kaçan sivillerden haraç alıyor’

IŞİD örgütünün, kontrolünde tuttuğu Kerkük kentine bağlı Hawîce ilçesinden kaçmak isteyen sivillerden kişi başı 600 dolar aldığı bildirildi.

Kerkük’ün güneyindeki Peşmerge mevzisi komutanlarından Albay Hiva Enwer, “Her gün yüzlerce sivil, IŞİD’in elindeki bölgelerden kaçıp mevzilerimize sığınıyor. IŞİD, sivillerin kaçışına izin vermek için kişi başı 600 dolar haraç alıyor” ifadelerini kullandı.

Hewîce’den kaçan sivillerin güvenli bölgelere geçişine izin verilmeden önce ön soruşturmaya tabi tutulduklarını belirten Enwer, “Konuştuğumuz siviller, örgütün istisnasız bir şekilde hiç kimseyi haraçsız bırakmadığı yönünde bilgi verdi” dedi.

Hewîce’nin Ramle köyünden çocuklarıyla birlikte kaçan 55 yaşındaki Emire Hasan, tehlikeli yollardan geçip Peşmerge mevzilerine sığınabilmek için kişi başı 600 dolar ödediklerini dile getirerek, “IŞİD, sivillerin kaçışına ancak verilen haraç ile göz yumuyor. 7 fertlik bir ailem var ve toplamda 4 bin 200 dolar ödemek zorunda kaldık” diye konuştu.

Haraç ödenmesine rağmen IŞİD’in elinden kurtarılamadığını söyleyen Hasan, mayınlı arazilerden kaçarken militanların yaylım ateşine maruz kaldıklarını da aktardı.

Çocuk ve torunlarıyla Peşmerge mevzilerine sığınan Ümide Sami ise “Elinde parası olan kaçabiliyor, ancak olmayan sessiz bir şekilde evinde yaşam mücadelesi veriyor. Tüm paramızı verip tehlikeleri göze alıp kaçtık” ifadelerini kullandı.

IŞİD’in elindeki bölgelerden kaçan siviller, Peşmerge mevzilerine sığındıktan sonra geçici bir süreliğine kurulan Kerkük kentindeki çadır kamplarına sevk ediliyor.

IŞİD, 10 Haziran 2014’ten beri tamamen kuşatma altına alınan Hewîce ilçesini elinde tutuyor.

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar