IŞİD’in taktiği ‘eşek arıları’

Şam Uluslararası ve Stratejik Çalışmalar Merkezi Müdürü Talip İbrahim IŞİD’in Palmira’yı geri almasının ardından Suriye ordusunun kent çevresinde yeniden gruplaşmaya başladığını söyledi. İbrahim, IŞİD üyelerinin saldırı sırasında ‘eşek arıları’ taktiğini kullandığını belirtti.

Sputnik’e demeç veren İbrahim, “Suriye ordusu, Halep’teki gelişmelerle meşgul olduğu için IŞİD militanlarıyla mücadele edecek durumda değildi. Savunma birlikleri de rehavete kapılmıştı, bu nedenle kenti iyi şekilde savunamadılar” dedi.

İbrahim, Palmira saldırısında dikkat çekilmesi gereken en önemli hususlardan birinin IŞİD tarafından uygulanan ‘eşek arıları’ stratejisi olduğunu belirtti. ”

‘Eşek arıları’ adını verdikleri bir strateji kullanıyorlar. Saldırıların başında az sayıda militan, ordunun elindeki alanlara ya da bölgelere saldırıyor. Daha sonra ise dalgalar halinde gelmeye başlıyorlar ve kenti ele geçirene kadar buna devam ediyorlar” diyen İbrahim, IŞİD’in stratejisinin çok etkili olduğunu ve Suriye ordusunun bundan haberi olmadığını kaydetti. İbrahim, Suriye ordusunun birkaç gün içinde Palmira’yı geri almak için karşı saldırıya geçmesini beklediğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir