Dolar : Alış : 4.7488 / Satış : 4.7573
Euro : Alış : 5.4929 / Satış : 5.5028
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul31°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 183 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İslami Partilerden ortak ‘Bağımsızlık’ açıklaması!

01 Mart 2017 - 357 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Kürdistan»İslami Partilerden ortak ‘Bağımsızlık’ açıklaması!

Kürdistan İslami Birlik (Yekgırtu), Kürdistan İslami Topluluk (Komel) ve Kürdistan İslami Hareket (Bızutnewe) partisi liderleri dün bir araya geldi.

Yekgırtu lideri Selahaddin Behaeddin, Komel lideri Ali Bapir ve Bızutnewe lideri İrfan Abdulaziz, dün başkent Erbil’de geniş çaplı bir toplantı gerçekleştirdi. 6 saat süren toplantıda bağımsızlık, ekonomik kriz, iç sorunlar ve yolsuzluk gibi konuların görüşüldüğü belirtildi. Uzun süren toplantının ardından basın karşısına çıkan 3 lider, toplantı hakkında bilgi verdi.

Rudaw’da yer alan habere göre Yekgırtu lideri Selahaddin Behaeddin, toplantıda bölgedeki gelişmeler, IŞİD sonrası dönem, iç kriz ve yolsuzluk konuları hakkında konuşulduğunu ve bunlara yönelik İslami partilerin duruşunun ne yönde olacağının ele alındığını ifade etti.

IŞİD sonrası gelişmelerin önemine değinen Bahaeddin, “3 parti de Kürdistan’ın bağımsızlığı, halkın refahı için çalışma konusunda hemfikir” şeklinde konuştu.

Komel lideri Ali Bapir ise, “Birlikte adım atmak için biraraya geliyoruz ve bu 3’üncü toplantımız. Birçok konuda mutabık kaldık ancak farklı mekanizmalar ve düşünceler olsa da Kürdistan’ın bağımsızlığını sağlamak adına ciddi çalışılmaların yapılması için adımların atılmasını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Bapir ayrıca, “Her konuda yüzde yüz anlaşmamız şart değil ancak bazı konularda ayrıştık diye ayrı düşeceğiz anlamına gelmez. Yine birlikte olacağız birbirimize destek olup saygı duyacağız” ifadelerini sarf etti.

Bızutnewe lideri İrfan Abdulaziz, bağımsızlığın bir hak olduğunu ve bunun için İslami partiler olarak ciddi adımlar atılmasını istediklerini belirtti.

Abdulaziz ayrıca, diğer İslami parti liderleriyle olumlu bir toplantı gerçekleştirdiklerini ve olumlu sonuçların elde edildiğinin altını çizdi.

İlgili Terimler : , , ,

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar