Dolar : Alış : 4.7488 / Satış : 4.7573
Euro : Alış : 5.4929 / Satış : 5.5028
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul31°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 183 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İsrailli bakandan ilhak çağrısı

02 Ocak 2017 - 299 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Dünya»İsrailli bakandan ilhak çağrısı

İsrail Eğitim Bakanı ve HaBayt HaYahudi Partisi (Yahudi Evi) lideri Naftali Bennett, hükümetinin, işgal altındaki Batı Şeria’nın yaklaşık yüzde 60’ını oluşturan “C Bölgesini” İsrail Devleti’ne katacağını söyledi.

Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, Naftali Bennett partisinin, hükümetin Doğu Kudüs’teki Meali Adomim Yahudi yerleşim birimini İsrail’e bağlama projesini C Bölgesi’nin tamamının ilhakı planı çerçevesinde desteklediklerine yer verdi.

Bennett, hükümet üyelerinin bu kanun tasarısını desteklemelerini umduğunu belirterek, şunları dedi:

“Filistin devletine giden bu haksız süreci durdurmalıyız. İsrail kanunlarını Meali Adomim, Ölü Deniz çevresindeki bölgelerde, Ofra ve en yakın zamanda C bölgesinde tatbik etmemiz lazım. Ancak böyle başarılı oluruz.”

Bennett, hükümet üyelerine Meali Adomim’in İsrail’e bağlanması için Knesset’e sunulması öngörülen yasa tasarısının lehinde oy kullanma çağrısında bulunarak, “Bu son fırsattır. Ya egemenliğimizi her tarafa hâkim kılarız ya da Filistin devleti kurulur. Başka seçenek yok” diye konuştu.

İsrail Adalet Bakanı Ayelet Shaked de daha önce yaptığı açıklamada, Meali Adomi’min ilhakı projesi, C Bölgesinin tamamının ilhakı öncesi adım olduğunu belirtmişti.

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995’te imzalanan “İkinci Oslo Antlaşması” çerçevesinde Batı Şeria, A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.

Yüzde 18’i kapsayan “A Bölgesi”nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin’e, yüzde 21’lik “B Bölgesi”nin idari yönetimi Filistin’e, “güvenliği” İsrail’e devredilirken, yüzde 61’ini kapsayan “C Bölgesi”nin “idare ve güvenliği” İsrail’e bırakılmıştı.

İsrail yönetimi Filistinliler’in C Bölgesi’nde inşaat yapmasını neredeyse imkansız kılıyor. Doğu Kudüs’te 200 bini aşkın, Batı Şeria’da ise 400 bini aşkın Yahudi yerleşimci bulunuyor.

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar