Dolar : Alış : 4.7488 / Satış : 4.7573
Euro : Alış : 5.4929 / Satış : 5.5028
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul31°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 183 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kerkük Valisi: Kerkük Kürdistan’dır ve Kürdistanlı kalmalıdır

06 Aralık 2016 - 365 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Kürdistan»Kerkük Valisi: Kerkük Kürdistan’dır ve Kürdistanlı kalmalıdır

Kerkük Valisi Necmedin Kerim, Kerkük’ün Bağdat’ın kontrolünde kalmaması gerektiğini ifade ederek, “Kerkük Kürdistan’lıdır ve hep Kürdistanlı olarak kalmalı” dedi.

Dün İngiltere’nin başkenti Londra’da başlayan 6’ncı Kürdistan Bölgesi Petrol ve Gaz Konferansı düzenlendi. Konferansa Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hewrami ve Kerkük Valisi Necmedin Kerim de katıldı.

Rûdaw’a açıklamalarda bulunan Necmedin Kerim, 2003’ten sonra ortaya çıkan durumla birlikte oluşturulan 140’ıncı maddenin uygulanmayacağını belirterek, “Bu madde asla uygulanmasın diye kurgulanmış, eğer uygulanması mümkün olsaydı 12 yıldır bu gerçekleşmiş olurdu” dedi.

“Kerkük’ün Bağdat’la bağlı kalması halka ciddi zarar verdiğini altını çizen Kerkük Valisi şöyle devam etti: “Kerkük petrolüyle, kurulduğundan beri bütün Irak’ı besledi. Şimdi ise petrolüne hakimiyeti yok. Son yıllarda ortaya çıkan petro-dolar parası da sadece iki yıl alındı daha sonra o da verilmedi. Merkezi Irak Hükümeti Kerkük’ün 1 milyar 500 milyon dolar petrol-dolar parası borçlu.”

“Kerkük Bağdat’ın kontrolü altında kalmaması gerektiğine dikkat çeken Necmedin Kerim şunları kaydetti: “Bugün Kerkük’teki kamu kurumlarına Kerküklüler habersiz olarak Bağdat’tan atamalar yapılıyor. Kentin en büyük etnik gurubu olan Kürtler bu konuda mahrum bırakılmış. Kerkük’ün Araplaştırılması ve kentin demografisinin değiştirilmesi 2003 öncesinden daha büyük ölçüde devam ediyor.”

Günlük 300 bin varil Kerkük petrolünün ihraç edilmesini öngören Irak 2017 yılı bütçe yasasına ilişkin, Kerkük Valilisi şunları söyledi:

“Konunun detayları hakında bilgim yok. Kürdistan Bölgesi petrol ihraç etme hakkına sahip olmalı bu Kürdistan halkının rüyalarının bir tanesi. Ancak Kürdistan Bölgesi üzerine tek tarafları olarak kararlar dayatılmamalı. Kürdistan Bölgesi’nin bu meselelerde Bağdat’la anlaşması daha iyi”

Necmedin Kerim, Kürdistan Bölgesi’ndeki memur maaşlarının geri ödenmesi için verilen çabaları “olumlu” olarak değerlendirerek, “Bu iş iki tarafın anlaşmasıyla olmalı. Tek taraflı yapılırsa başarılı olmaz” ifadesini kulandı.

Kerkük önemli

Kerkük Valisi konferansta yaptığı konuşmasında ise, Kerkük’ün önemli bir şehir olduğunun altını çizerek, “Irak’ta en çok petrole sahip olan ikinci şehir Kerkük’tür. Bu nedenle üzerinde uzunca konuşmak gerekir. Bu şehirde çok sayıda farklı etnik grup birlikte yaşıyor, doğal kaynak zengini bir şehirdir” diye konuştu.

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar