Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 183 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Lavrov: Kararı Suriye verecek

27 Mayıs 2017 - 197 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Manşet»Lavrov: Kararı Suriye verecek

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’deki gerilimi azaltma bölgelerinde yer alacak gözlemci gruplarda çeşitli ülkelerden asker ve polislerin görev yapacağını ancak hangi ülkelerin davet edileceğine Şam ile yapılacak görüşmelerde karar verilmesi gerektiğini açıkladı.
Dün düzenlenen basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulunan Lavrov, “Gözlem ve kontrollü girişleri sağlamak amacıyla hangi ülkelerin asker ve polisinin davet edileceği konusundaki görüşmeler, her şeyden önce Suriye yönetimi ile yapılmalı… Farklı bir durum olamaz, barışı sağlamaya yönelik her türlü eylemlerde en önemli husus, kabul eden tarafın onayıdır” diye konuştu.

‘Destek vereceğiz’

Lavrov, “Elbette ki biz, söz konusu gözlemci grupların, hem Suriye’nin içlerindeki etnik dağılıma onay ve destek vereceği şekilde, hem de gerilimi azaltma bölgelerinin etkili bir şekilde çalışmasını sağlayabilecek şekilde en kısa sürelerde oluşturulması konusunda destek vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Fransa ile görüşme

Suriye ile ilgili bu gelişmeler yaşanırken Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gelecek hafta Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yapacağı görüşmenin, iki lider için de birbirlerini daha iyi hissetmeleri açısından bir fırsat olacağını söyledi. Uşakov, “Paris’te yapılacak görüşme, açıkça konuşma ve birbirlerini daha iyi anlama imkanı sunacak. Moskova ve Paris, yaklaşımlar arasındaki farklılıkları daha iyi anlayabilecek” dedi. Uşakov, Putin ve Macron’un Paris’teki görüşmede Suriye, Ukrayna, Libya ve Kuzey Kore’deki durumu ele alacağını da kaydetti. Putin’in, Macron’la 29 Mayıs’ta Paris’te bir araya gelmesi bekleniyor.

İlgili Terimler : , ,

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar