Netanyahu yeniledi: Bağımsız Kürdistan’ı destekliyoruz

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bağımsız Kürdistan devletini destekleyeceğini ifade etti
Netanyahu, Arjantin Cumhurbaşkanı Mauricio Macri ile Buenos Aires’teki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Salı günü düzenlediği ortak basın toplantısında, Kürdistan Bölgesi’nde yapılacak referanduma değindi.

Netanyahu, İsrail’in bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasını desteklediğini belirterek, “İsrail bir bütün olarak teröre karşı çıkarken, Kürt halkının kendi devletini kurma yönündeki meşru çabalarını destekliyor” ifadesini kullandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “İsrail, terörist grup Hamas’ı destekleyen Türkiye’nin aksine, PKK’ye karşıdır ve onu bir terörist örgüt olarak görüyor” dedi. Binyamin Netanyahu,”İsrail her türlü teröre karşı olsa da, Kürt halkının kendi devletini elde etmek için başvurduğu meşru yollarını destekliyor” ifadelerini kullandı.

Netanyahu Türkiye’de meydana gelen saldırılardan sonra İsrail’in terör saldırılarını kınadığını belirterek, “İsrail, Türkiye’deki terörizmi kınadı ve Türkiye’nin İsrail’deki tüm terörist saldırıları kınamasını bekliyor. Terörle mücadele karşılıklı olmalıdır. Kınama ve karşı tedbirler konusunda karşılıklı olmalıdır. İsrail devleti Türkiye de dahil olmak üzere tüm ülkelerden bunu bekliyor ” dedi.

Netanyahu,”90’larda Buenos Aires’teki büyük saldırıların arkasında İran var. Ve o bir ‘terör ahtapotu’. Ayrıca Hizbullah dünyadaki terör kollarına ve Latin Amerika’ya silah yolluyor” dedi.

Netanyahu, sınırlarının yakınlarında Tahran tarafından bir üs kurulmasına izin vermemekte kararlı olduklarını da dile getirdi.

İsrail Savunma Güçleri Genelkurmay Başkan Yardımcısı Yair Golan de geçtiğimiz günlerde, Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü’ndeki konuşmasında, “Benim kişisel bakış açıma göre, PKK bir terör örgütü değil. Belki (bu sözler) manşetlere çıkacak ama; ben böyle görüyorum. İsrail’in dış politikasına hizmet ediyorlar” açıklamasında bulunmuştu.

Golan, 25 Eylül’de yapılacak referandum ile ilgili, “Tüm Kürtlerin katılımıyla Büyük Kürdistan kurulmalıdır” açıklamasında bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir