Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 183 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tahran: Ön şartımız yok!

02 Ocak 2017 - 270 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Dünya»Tahran: Ön şartımız yok!

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenecek olan toplantı öncesi ülkesinin “ön şartının”olmadığını söyledi.

Behram Kasımi bugün İran’ın başkenti Tahran’da düzenlediği basın toplantısında, Astana’da düzenlenecek Suriye barış görüşmelerinde garantör olarak İran, Türkiye ve Rusya’nın dışında başka bir ülkenin bulunmasının şimdilik düşünülmediğini ifade etti.

Kasımi, “Şu an diğer ülkeler gündemde değil. Biraz sabretmeli ve bakmalı. Bölge ülkelerinin kendi sorunlarını çözmesi daha iyidir. Gelecekte iyi gelişmeler olması durumunda bu konu değerlendirilir” dedi.

Astana zirvesi öncesi Tahran’ın ön şartına ilişkin Behram Kasımi şöyle konuştu:

“Astana toplantısı, Suriye devleti ve muhaliflerini ilgilendiriyor. Bir görüş dikte etmemiz söz konusu değil. Çözüm için atılacak adımlar konusunda diyalog içinde olmalarını ümit ediyorum. Özel bir şartımız bulunmuyor. Alacakları karar saygı değerdir.”

Reuters’in yayınladığı “Suriye; Türkiye, Rusya ve İran arasında bölünecek” taslak metni referansına ilişkin ise Kasımi, “Alakasız ve yanlış bir söz. Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı gösteriyoruz. Sınırların değiştirilmesi ve ülkelerin ulusal egemenliklerinin ihlal edilmesi yanlıştır”diye konuştu.

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar