Yüzen adalara ziyaretçi akını
Loading...

Yüzen adalara ziyaretçi akını

Bingöl’ün Solhan ilçesinde bulunan yüzen adalar, bayramda ziyaretçi akınına uğradı.

Solhan ilçesine bağlı Hazarşah Köyü yakınlarındaki yüzen adacıklar, hem yurt içinden hem dışından çok sayıda insanın ilgisini çekiyor.

Krater gölü olduğu değerlendirilen Turnalar Gölü, düz arazi üzerinde bulunuyor. Gölde toprak parçalarının ayrılmasıyla oluşan, birbirinden ve zeminden bağımsız 3 adacık bulunuyor.,
Sazlıklarla kaplı olan toprak parçası, zaman içinde 3 parçaya ayrılarak adacıklar oluşturmuş. Yüzen adaların bulunduğu alanın derinliği bazı yerlerde 30, bazı yerlerde ise 60 metreyi buluyor.

Türkiye’nin birçok şehrinden gölü ziyaret etmek için gelen kişiler, hem adaların üzerine çıkıyor hem de gölün arka kısmında bulunan yeşil alanda piknik yapıyor. Evlenecek olan çiftler de düğün fotoğrafları için yüzen adalara akın ediyor.

Nusret İşlek, “İstanbul’dan ailem ve arkadaşımla buraya geldik. Burası çok güzel, güzel zaman geçirdik” dedi.

Servet Orhan ise, “İstanbul Sultanbeyli’de yaşıyorum. Bingöl’ün Karlıova ilçesindenim. Ailece yüzen adalara geldik, çok eğlendik ve keyif aldık” diye konuştu.

Hazarşah Köyü’nde yaşayan ve adalar hakkında bilgi veren Abdullah Aziz şunları söyledi:

“Burası turizme açıldı, çok güzel oldu. Bu alanın 60-70 metre derinliği var. Çok güzel. Her yerden insanlar geliyor. Türkiye ve Avrupa’dan insanlar geliyor. Bugüne kadar kim buraya gelmemişse gelip görsün.”

Çiftler de düğün fotoğrafları için yüzen adaları tercih ediyor. Fotoğraf çekmek için yüzen adaların ideal bir yer olduğunu belirten Cengiz Yayla, “Yüzen adayı tercih etme sebebimiz güzel olması. Memleketimizin en doğal yeri olduğu için burayı tercih ettik” dedi.

Elif Alan ise,”Yeşillliği çok fazla, çok canlı ve samimi, ortam güzel olduğu için tercihim burası oldu” diye anlattı.

Yüzen adalara yeteri önem verilmediğine dikkat çeken Mehmet Kalan ise, “Mekanımız çok güzel ancak sahipsiz. Eğer bu mekana sahip çıkılırsa daha çok turist gelir, daha ferah olur” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...